Jakie regały magazynowe montuje się najczęściej?

W polskich magazynach występują regały magazynowe statyczne i dynamiczne. Systemy różnią się, a częstotliwość ich stosowania wymusza w głównej mierze specyfika danej branży. Modele statyczne pozostają nieruchome, raz zainstalowane nie zmieniają swojego położenia. Rozwiązania dynamiczne posiadają za to specjalne układy jezdne, umożliwiające ruch konstrukcji. Oczywiście w każdym systemie występują podtypy regałów, które omówimy w dalszej części. Dopiero dokładne opisane produktów oraz przeanalizowanie ich właściwości pozwoli podjąć optymalny wybór, które najlepiej wpisze się w potrzeby Twojej firmy. Dzięki świadomej decyzji przestrzeń magazynowa zostanie w pełni wykorzystana. Niektóre regały magazynowe pozwalają wykorzystać nawet 85% hali! Poprawny montaż oraz konserwacja konstrukcji pozwala korzystać z nich przez wiele lat, co czyni z systemów regałowych świetną inwestycję dla firm o różnej wielkości.

To musisz wiedzieć o regałach statycznych

Montaż regałów magazynowych musi poprzedzić rzetelny research – analiza potrzeb. Można go dokonać samodzielnie, bazując na artykułach takich jak ten lub skontaktować się ze specjalistami bezpośrednio, co dla Ciebie będzie się wiązało z wykonaniem telefonu. Wracając do konstrukcji statycznych, możemy wymienić ich cztery rodzaje. Modele ramowe powstają z ram i belek/trawersów. Wersje półkowe charakteryzują się półkami zawieszonymi bezpośrednio na ramach lub trawersów i wypełnień mocowanych na nich. Ten typ chętnie wybierają przedsiębiorcy do magazynowania towarów mniejszych gabarytowo. Nieco rzadszym wyborem będą systemy wspornikowe oparte o pojedyncze stojaki, gdzie elementy dłużycowe składuje się poziomo. Listę modeli zamykają regały magazynowe paletowe, których przeznaczenie idealnie określa ich nazwa.

Kompendium wiedzy na temat regałów dynamicznych

Regały magazynowe dynamiczne to widok często spotykany w magazynach firm logistycznych, które każdego dnia muszą procesować setki palet towaru. Wykonanie tego zadania ułatwia wspomniany wcześniej innowacyjny układ jezdny. Wchodząc nieco bardziej w szczegóły, należy wyróżnić trzy typy konstrukcji. Regały dynamiczne przesuwne poruszają się wzdłuż szyn zamontowanych w podłodze obiektu. Systemy przepływowe bazują na przesuwaniu palet po rolkach. Ten typ chętnie wybierają firmy pracujące z produktami o krótkim terminie ważności. Bardzo dużą popularnością cieszą się regały wjezdne, którym głównym założeniem jest ograniczenie ilości korytarzy roboczych. Tunele są na tyle duże, aby swobodnie poruszał się po nich wózek widłowy, a zaoszczędzone w ten sposób miejsce wykorzystuje się do magazynowania produktów. Jak wskazują statystyki, dzięki temu zabiegowi da się efektywnie wykorzystać do 85% powierzchni budynku.

Regał musi spełniać normy. Inaczej nie może być postawiony

Tanie nie zawsze znaczy lepsze dla budżetu firmy. Niskiej jakości regałymogą szybko ulec uszkodzeniu lub co gorsza spowodować wypadek o skutkach finansowych negatywnie wpływających na wynik finansowy przedsiębiorstwa. Jednocześnie tanie nie znaczy też złe, ważne aby regały spełniały po prostu odpowiednie normy, a te przepisy prawa określają bardzo dokładnie. Wskazówki w zakresie specyfikacji konstrukcji zawierają m.in. ministerialne rozporządzenia i kodeks pracy. Szczegółowe parametry opisują trzy normy (PN-M-78320:1978, PN-M-78321:1988, PN-M-78322:1989). W ogólnym ujęciu zalecenia dotyczą wymogu solidnego mocowania produktów do podłoża, ścian i sufitu. Przepisy nakładają również na firmę obowiązek odpowiedniego oznaczenia konstrukcji np. w zakresie maksymalnego udźwigu.

Regały statyczne czy dynamiczne – które są lepsze?

Każdy system ma swoje plusy, ale nie zawsze dane właściwości okażą się przydatne akurat w Twoim magazynie. Odpowiadając więc na pytanie, regały magazynowe statyczne i dynamiczne są tak samo dobre. Ważne, aby dobrać model konstrukcji zgodny z konkretnymi potrzebami. Dla przykładu podajmy, że płyty wiórowe mają nośność kilkudziesięciu, a metalowe setek kilogramów. Nie dla każdego będzie to miało znaczenie, ponieważ podczas składowania lekkich towarów, bardziej liczy się wielkość regałów, a nie ich udźwig. Podsumowując, montaż regałów magazynowych powinien odbyć się zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, tak samo jak ich konserwacja. Nie mniej ważny jest świadomy wybór modelu konstrukcji.