Jak wybrać regały magazynowe?

Odpowiednie składowanie towarów w halach przemysłowych czy magazynach wymaga zastosowania wysokiej jakości systemów, które będą spełniać wszystkie wymogi bezpieczeństwa, a jednocześnie będą pozwalać na przyjemne z nich korzystanie w codziennej pracy. W tym celu najczęściej wykorzystywane są regały magazynowe, służące przechowywaniu produktów o różnych parametrach fizycznych oraz właściwościach. Wybór tego typu urządzeń nie jest prostym zadaniem, gdyż od niego w zasadzie zależy funkcjonowanie wszystkich pracowników wykonujących obowiązki służbowe na magazynie. Objawia się w to szybkości oraz efektywności przeprowadzanych operacji pod względem logistycznym. Co w takim razie powinno się wziąć pod uwagę, wybierając odpowiedni regał?

Przede wszystkim kwestia składowanego ładunku

To zdecydowanie jeden z najważniejszych czynników. W zależności od takich parametrów jak waga, wielkość czy kształt towary będą wymagały składowania na innego typu regałach. Można tu wymienić, chociażby przykład rur, które powinny być przechowywane na regałach wspornikowych. Ogromne znaczenie ma nie tylko rozmiar całej konstrukcji, ale również jej nośność. Wymienione parametry zależą w głównej mierze od zastosowanych przy produkcji materiałów oraz stopnia zaawansowania technologii wykonania. Warto zwrócić uwagę także na fakt, że im stabilniejsze nogi konstrukcji, tym mocniejszy jest sam regał.

Wielkość oraz rozmiar półek

Najczęściej półki w regałach magazynowych wykonane są z dwóch materiałów: blachy stalowej oraz płyty wiórowej. Oba rozwiązania mają zarówno swoje wady, jak i zalety. W zależności od tego, czy bardziej zależy Wam np. na zdecydowanie większej nośności (płyta wiórowa) czy też większej estetyce (blacha stalowa) możecie zdecydować się na jedną z dwóch wymienionych opcji. Należy pamiętać również o dostosowaniu półek do wymiarów pomieszczenia, w którym znajdować się będzie regał, a także do wielkości przechowywanego towaru.

Wielkość konstrukcji

Podczas wybierania regału magazynowego niezwykle ważne jest również dopasowanie wielkości konstrukcji do pomieszczenia, a także zapewnienie środków (np. drabin czy podestów jezdnych) do bezpiecznego i praktycznego korzystania z nich.

Gwarancja spełniania norm

Wszystkie regały magazynowe powinny posiadać certyfikaty oraz spełniać normę PN-EN 15635:2010 Stalowe statyczne systemy składowania – zastosowanie i utrzymanie urządzeń do składowania. Warto również pamiętać o Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, a także o tym, że konstrukcja powinna mieć w widocznym miejscu informację o maksymalnym udźwigu towarów.