Gdzie montuje się regały wjezdne?
Podczas projektowania magazynu trzeba podjąć wiele decyzji, które bezpośrednio wpłyną na działanie firmy w przyszłości. Złe wybory potrafią znacząco ograniczyć funkcjonowanie przedsiębiorstwa, ponieważ utrudniony dostęp do towaru opóźni realizację zamówień klientów. Między innymi z tego względu koniecznym pozostaje dokładne zdiagnozowanie potrzeb. Jeśli ten etap masz już za sobą, należy przyjrzeć się poszczególnym typom systemów składowania produktów. Poznanie ich specyfiki pozwoli świadomie wybrać model dostosowany do Twoich potrzeb.
To musisz wiedzieć – czym są regały wjezdne?
Aby ocenić regały drive-in ( wjezdne), a dokładnie ich przydatność w Twojej firmie, najpierw należy wyjaśnić, co to za regał. Oczywiście można powiedzieć, że jaki jest regał każdy widzi, ale jak wielu przypadkach tak i tu diabeł tkwi w szczegółach. W ogólnym ujęciu regały wjezdne to bloki wjazdów znajdujących siębezpośrednio przy sobie. Po zainstalowaniu systemy wykorzystują maksymalną ilość dostępnej przestrzeni, minimalizując korytarze robocze. To duża ich zaleta!
Ze względu na sposób użytkowania regałów, wąskie korytarze są w zupełności wystarczające, aby sprawnie zarządzać towarem. Wózek widłowy bez problemu wjedzie do takiego tunelu, układając towar na specjalnych szynach. Daje to pełną kontrolę nad organizacją przestrzeni. Dodatkowo system pozwala wykorzystać każdy metr kwadratowy dostępnego miejsca, a chyba nikogo nie trzeba przekonywać, jak ważne jest to w przypadku magazynów.
Mówiąc językiem bardziej specjalistycznym, regały drive-in zaliczają się do wydajnych, akumulacyjnych systemów składowania. W opinii ekspertów pozwalają wykorzystać ok. 85 proc. hali magazynowej, co wynika z ograniczenia „nadprogramowych” korytarzy roboczych. Co ważne konstrukcja produktów opiera się o sprawdzone komponenty. Ich duża wytrzymałość i spora nośność pozwala bezpiecznie korzystać z systemów przez wiele lat.
Regały drive-in – komu się przydadzą? Największe zalety regałów wjezdnych
W przeciwieństwie do regałów rzędowych w systemach drive-in zagospodarowuje się niemal całą dostępną powierzchnię, stosując wąskie korytarze robocze – wjazdy. To nimi odbywa się transport towarów. Niewielkim nadużyciem będzie stwierdzenie, że regały wjezdne sprawdzą się w każdym przedsiębiorstwie, ale idealnym rozwiązaniem będą zdecydowanie dla firm z magazynami wysokiego składowania, gdzie mamy do czynienia z dużymi partiami takich samych towarów.
Warto wiedzieć, że w takich halach stosuje się metodę LIFO (pierwsza paleta umieszczona jako ostatnia na regale, pierwsza z niego „schodzi”). Jakie są zalety regałów wjezdnych? Ich wysokość oraz głębokość dopasujesz do gabarytów konkretnych towarów. Sprzyja to przechowywaniu produktów o delikatnej konstrukcji. W każdym przypadku możesz liczyć, że drive-in zapewnią korzystny stosunek ceny miejsca paletowego w zestawieniu z zajętym metrażem.
Niewątpliwym atutem systemów wjezdnych pozostaje możliwość powiększenia konstrukcji. W razie potrzeby regały drive-in rozbudujesz o kolejne segmenty, dostosowując ich wielkość do nowego typu produktów. Tym samym jedna jednostka magazynowa może składować towary o bardzo zróżnicowanej specyfikacji bez ryzyka ich zniszczenia lub uszkodzenia.