Dlaczego montaż regałów magazynowych powinno powierzyć się fachowcom?

Na pojedynczej półce, zależnie od wielkości regału, można umieścić od kilkudziesięciu do kilkuset kilogramów towaru. Przewrócenie się takiej konstrukcji powoduje szereg problemów. Po pierwsze zniszczenie składowanych produktów będzie bolesnym ciosem finansowym dla firmy. Po drugie regały podczas upadku mogą uszkodzić halę, co stanowi dodatkowy wydatek. Na koniec kwestia co najmniej tak samo ważna, jak poprzednie, paleta upadając stanowi olbrzymie niebezpieczeństwo dla zdrowia pracowników. Z tych względów montaż regałów magazynowych powinno się powierzyć fachowcom. Jedynie eksperci z odpowiednimi kwalifikacjami fachowo zamontują konstrukcję. Sposób montażu dokładnie opisują normy i przepisy prawa, dlatego właśnie należy postawić na osoby ze specjalistyczną wiedzą w tym zakresie.

Czas to pieniądz – fachowcy działają szybko i sprawnie

Kupiłeś regały do firmy i szansę na zaoszczędzenie paru złotych widzisz w ich samodzielnym złożeniu? Możesz tak zrobić, ale czy na pewno to się opłaca? Chociaż na pierwszy rzut oka konstrukcje są proste w budowie jak zawsze, diabeł tkwi w szczegółach. O nośności i wytrzymałości produktów decydują niewielkie detale. Wystarczy przeoczyć jeden kluczowy etap montażu, aby drastycznie wzrosło ryzyko przewrócenia. Nabycie wiedzy technicznej dotyczącej montażu, to proces wymagający zaangażowania pracowników i przede wszystkim dużej ilości czasu. Tym samym jest to kolejny dowód, że składanie regałów magazynowych dobrze pozostawić osobom zajmującym się tym na co dzień. Szybko zamontują oraz udzielą przydatnych porad w zakresie użytkowania i konserwacji. Nie pozostawiamy Klienta samemu sobie, więc możesz być pewny, że zaoferujemy nie tylko kompleksowe usługi, które na wstępie obejmą dostarczenie produktów, czy ich zmontowanie, lecz również pełne wsparcie techniczne.

Bezpieczeństwo, bezpieczeństwo i jeszcze raz bezpieczeństwo

Już o tym wspomnieliśmy, ale temat jest na tyle ważny, że wymaga dodatkowego podkreślenia. Mowa o bezpieczeństwie użytkowania konstrukcji, na co ogromny wpływ ma właściwy montaż regałów magazynowych. Warto uświadomić sobie, że produkty mają nie tylko wiele metrów szerokości, ale także wysokości. Wystarczy spojrzeć na dowolny magazyn z systemem wysokiego składowania. Nasi fachowcy instalację regałów poprzedzają rzetelnym wywiadem. Podczas rozmowy zadają m.in. pytania o oczekiwania klienta oraz sposób korzystania z półek. Na tym etapie można jeszcze zaktualizować projekt, gdyby okazało się, że dany towar nie nadaje się do składowania na konkretnym regale. Podczas instalacji konstrukcji bezpieczeństwo powinno być naczelną zasadą, stawianą co najmniej na równi z funkcjonalnością. Dodatkowo należy pamiętać o regularnych przeglądach regałów i konstrukcji regałowych, wykonanych przez specjalistów, aby regały jak najdłużej pracowały w Twojej firmie.

regal magazynowy
Obraz autorstwa aleksandarlittlewolf na Freepik

Czy znasz normy dotyczące montażu regału? Przepisów jest sporo

Samodzielny montaż regałów magazynowych wymaga ogromnej dawki wiedzy, jeśli oczywiście wszystko ma zostać zrobione zgodnie z normami i przepisami, a tych jest dużo! Zacznijmy od początku – informacje dotyczące stanu technicznego produktów oraz sposobu montażu zawarto w m.in. w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej ws.ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Poza tym należy zajrzeć do Kodeksu pracy, a dokładnie artykułów 207 i 21 KP. W dużym skrócie dotyczą one BHP w Twojej firmie. Już wspomniane dokumenty są obszerną lekturą, ale prawdziwym wyzwaniem okażą się normy: PN-M-78320:1978, PN-M-78321:1988, PN-M-78322:1989. W nich zawarto techniczne informacje, obejmujące montaż regałów magazynowych. Zawierają szczegółowe wytyczne w zakresie składania, które należy spełnić, aby konstrukcja miała konkretne parametry nośne.

Doświadczenie a trwałość regałów

Na koniec kilka słów o trwałości regałów, a więc kolejnym argumencie przemawiającym za zatrudnieniem specjalistów do montażu konstrukcji. Teoretyczna wiedza fachowców w połączeniu z ich praktycznym doświadczeniem pozwala “wyciągnąć” z konstrukcji maksimum potencjału. Dzięki temu realny udźwig półek będzie zgodny z tym deklarowanym przez producenta, co ma niebagatelne znaczenie, gdy zamierzasz obciążać regały do granic ich możliwości.

Jak widać na powyższych przykładach, montaż regałów magazynowych wcale nie jest łatwym zadaniem. Wymaga odpowiednich kwalifikacji opartych o wiedzę oraz umiejętności. Zamiast męczyć się z montażem samodzielnie i ryzykować, lepiej zadzwonić do firm jak nasza, a my zajmiemy się tematem kompleksowo.