Trawersy magazynowe – jak poprawić stabilność regałów paletowych?
Trawersy magazynowe – jak poprawić stabilność regałów paletowych?

Regały paletowe to niezwykle ważny element wyposażenia magazynów, który pozwala na efektywną organizację przestrzeni składowania. Aby zapewnić ich maksymalną efektywność, warto dobrać trawersy, które, oprócz składowania palet, pozwolą także na stworzenie regałów do przechowywania produktów bez podpory palet. W artykule, który masz przed sobą, podpowiemy, czym dokładnie są trawersy, jakie pełnią funkcje oraz jak można przystosować je do składowania produktów, które nie znajdują się na paletach. Zapraszamy do lektury!

Czym są trawersy magazynowe?

Trawersy magazynowe to kluczowe elementy konstrukcyjne, które odgrywają niezwykle istotną rolę w tworzeniu funkcjonalnych regałów paletowych. Są to poziome belki mocowane do pionowych słupów regałów, które stanowią podporę dla składowanych palet. Dzięki swojej wytrzymałości i precyzyjnemu wykonaniu trawersy magazynowe zapewniają, że regały mogą bez problemu utrzymać ciężar palet z zawartością, co jest szczególnie ważne w magazynach, gdzie składowane są ciężkie materiały. Właściwy dobór trawersów pozwala na optymalne rozłożenie obciążeń, co znacząco wpływa na stabilność regałów.

Co ważne, choć trawersy pozwalają na przechowywanie palet, optymalizując wykorzystywaną przestrzeń, nie są to ich jedyne zastosowania. Jeśli więc w swoim magazynie możesz musieć przechowywać nie tylko owinięte w stretch palety, ale także paczki, kosze drobnych produktów czy innych pojemników o nieregularnych kształtach, warto wiedzieć, jak szybko przystosować trawersy, aby stworzyć wytrzymałe półki i przestrzeń do przechowywania innych produktów.

Szybkie półki na trawersach

W adaptacji trawersów magazynowych do przechowywania bez użycia palet kluczowe jest efektywne wykorzystanie dostępnego miejsca. Jednym ze sprawdzonych sposobów jest instalacja swego rodzaju półek, które można skonstruować z różnorodnych materiałów. Płyty wiórowe, ze względu na swoją sztywność i łatwość w obróbce, są idealne do tworzenia stabilnych i ekonomicznych półek. Alternatywą mogą być półki drewniane, które oferują większą wytrzymałość, mogą być też lepiej dopasowane np. do trawersów o nieregularnych długościach. Kolejnym rozwiązaniem są kraty metalowe, które zapewniają doskonałą cyrkulację powietrza, co jest istotne przy przechowywaniu przedmiotów wymagających wentylacji. Montując tego typu półki na trawersach, zyskujemy możliwość elastycznego zarządzania przestrzenią magazynową oraz łatwy dostęp do przechowywanych przedmiotów, co znacząco zwiększa efektywność operacji magazynowych.

Podstawki, wieszaki i kosze – nietypowe przechowywanie towarów

Trawersy magazynowe mogą być wyposażone nie tylko w rozwiązania tworzące płaskie powierzchnie. Dzięki swojej strukturze mogą stanowić również miejsce zaczepu np. koszy, poprzeczek czy podstawek pod inne, nieregularne pojemniki.

Kosze magazynowe są niezastąpione, gdy chodzi o segregację mniejszych przedmiotów – umożliwiają uporządkowanie i łatwy dostęp do asortymentu w różnych kształtach i rozmiarach. Podstawki dopasowane wymiarami do konkretnych skrzynek to kolejne praktyczne rozwiązanie – pozwala na stabilne umieszczanie pojemników na towary sypkie lub drobne elementy, zapobiegając ich przemieszczaniu się lub przypadkowemu wysypywaniu. 

Z kolei montaż poprzeczek na wieszaki magazynowe sprawdzi się idealnie do przechowywania odzieży. To jest kluczowe zwłaszcza w budynkach związanych z hurtową sprzedażą tekstyliów, w tym ubrań roboczych, w sortowniach i w szeroko pojętej logistyce odzieżowej odpowiedzialnej za zarządzanie przechowywaniem i dostawami ubrań zarówno od producentów, jak i z drugiej ręki. Łatwa integracja tych elementów z systemem trawersów magazynowych pozwala na efektywne wykorzystanie przestrzeni oraz zapewnia szybki i bezproblemowy dostęp do przechowywanych produktów, co przekłada się na lepszą organizację i większą produktywność pracy.

W co jeszcze można wyposażyć trawersy?

Funkcjonalność magazynu zależy nie tylko od możliwości przechowywania, ale także szybkiego  znajdowania potrzebnych produktów. Istotnym elementem, który ułatwia identyfikację przechowywanych przedmiotów, jest zastosowanie nowoczesnych rozwiązań oświetleniowych oraz tablic informacyjnych. Oświetlenie przestrzeni przechowywania nie tylko poprawia widoczność, ale także bezpieczeństwo pracy, co jest kluczowe w miejscach o ograniczonym dostępie naturalnego światła. Tablice informacyjne umieszczone przy poszczególnych sekcjach pozwalają na szybkie zorientowanie się w zawartości danego regału, co znacząco przyspiesza proces wyszukiwania potrzebnych towarów i redukuje czas potrzebny na zarządzanie zapasami.

Co ważne, w przypadku, gdy na trawersach przechowywane będą również wyjątkowo długie przedmioty, np. belki, rury, pręty, możliwa jest instalacja specjalnych wysięgników, które ułatwią ich składowanie i zdejmowanie z regałów. To skróci czas potrzebny na rozładowywanie lub kompletowanie zamówień, nawet tych zawierających produkty o nietypowych kształtach.

Te efektywne udogodnienia instalowane na trawersach magazynowych mogą znacznie podnieść efektywność operacji magazynowych, czyniąc całą przestrzeń bardziej przystępną i zorganizowaną.

Utrzymanie i konserwacja trawersów magazynowych

Utrzymanie wysokiej efektywności konstrukcji regałów magazynowych wymaga regularnej konserwacji trawersów, niezależnie od tego, czy są wykorzystywane jako podpory dla półek, palet czy wiszących koszy i wieszaków. Trawersy magazynowe stanowią kluczowy element nośny, dlatego ich systematyczna kontrola jest niezbędna. Poprzez regularne przeglądy można wykryć ewentualne uszkodzenia i zużycie materiału, co pozwala na szybkie podjęcie działań naprawczych. To również regularne kontrole stanu trawersów magazynowych pozwalają oszacować moment, w którym będzie wymagana ich wymiana, i zaplanowanie prac z tym związanych na moment, gdy wyłączenie regałów z użytku przyniesie najmniej problemów w pracy magazynu.

Konserwacja trawersów zwiększa bezpieczeństwo pracy w magazynie i przedłuża żywotność regałów. Zadbane trawersy magazynowe zapewniają efektywność logistyczną, minimalizując ryzyko awarii konstrukcji. Inwestycja w regularne przeglądy to krok ku bezpiecznemu składowaniu towarów.