Na co zwrócić uwagę wybierając używane regały magazynowe?

Nowe nie zawsze znaczy lepsze – ta prawda jest niemal stara jak świat. Ale jak to się ma w odniesieniu do używanych regałów magazynowych? Coraz więcej firm oferuje bowiem tego typu konstrukcje w znacznie niższych cenach niż ich oryginalne odpowiedniki, co pozwala tym samym na oszczędność sporej sumy pieniędzy. Czy zawsze warto skusić się na niższą cenę regałów magazynowych? Niekoniecznie. Choć nic nie stoi na przeszkodzie, by dany system przechowywania towarów prezentował bardzo wysoką jakość i służył przez wiele lat. Na co więc zwrócić uwagę wybierając używane regały magazynowe, by być zadowolonym z zakupu?

Przede wszystkim kompletna dokumentacja

Decydując się na kupno systemu do przechowywania towarów, niezwykle istotne jest, by posiadały one kompletną dokumentację, czyli wszystkie certyfikaty bezpieczeństwa, a także tablicę informacyjną. Ta ostatnia to wymóg normy PN-EN 15635:2010 Stalowe statyczne systemy składowania – zastosowanie i utrzymanie urządzeń do składowania. O jej obecności możemy również przeczytać w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Nie warto wierzyć zawsze słowom sprzedającego, a także „Projektowi CAD”, gdyż w wyniku eksploatacji czy też drobnym modyfikacjom konstrukcji nośność oraz jej wytrzymałość może się zmienić. W przypadku, gdy sprzedawca nie ma niezbędnej dokumentacji, zawsze istnieje możliwość zgłoszenia się bezpośrednio do producenta w celu przeprowadzenia inwentaryzacji konstrukcji, choć to stosunkowo kosztowne rozwiązanie. Z tego względu najlepszą opcją jest kupowanie bezpośrednio od producentów systemów do przechowywania towarów lub od firm, które mogą wykazać się kompletną dokumentacją.

Podstawowe parametry regału magazynowego

Tak jak w przypadku nowych, tak i w przypadku używanych systemów należy zwrócić uwagę na podstawowe parametry, czyli nośność i wielkość konstrukcji, materiał wykonania czy też rozmiar półek. Wszystkie z wymienionych własności będą miały ogromne znaczenie, jeśli chodzi o funkcjonalność danego regału. Warto również pamiętać o tym, że w zasadzie każdy towar może wymagać innych warunków składowania, co oznacza, że do jego przechowywania będzie potrzebny inny system.